اکوسیستم استارتاپی – قسمت دوم

اکو سیستم استارتاپی

در قسمت اول به اکوسیستم استارتاپی و اهمیت آن اشاره کردیم و ارکان اصلی این اکوسیستم را به اختصار توضیح دادیم. در این قسمت برای درک بهتر و دریافت تصویری شفاف تر از وضعیت این اکوسیستم، اجزای این اکوسیستم را در قالب “بوم اکوسیستم استارتاپی” بیان می کنیم.

این بوم از واحد هایی تشکیل شده است که عوامل اصلی فعال و درگیر در اکوسیستم را شامل می شوند و عملکرد درونی آن را توصیف می کنند. ایده ها و استعدادها، ساختارهای حمایتی و زیرساخت ها، جامعه استارتاپی، سیاست گذاری و تامین مالی و گرایشات عمومی و بازار و … از جمله مواردی است که در این بوم قابل بررسی می باشد. استفاده از این بوم این امکان را به ما می دهد که عوامل موثر بر پیاده سازی فرهنگ و گفتمان استارتاپی را همواره در نظر داشته باشیم و به طور همزان نقاط قوت و ضعف اکوسیستم را بررسی نماییم.

  • استفاده از این بوم این امکان را به فعالان این اکوسیستم می دهد که به کل اکوسیستم محلی نگاهی جامع داشته و تمرکز بر برنامه های خود، میزان هماهنگی با دیگر فعالان را تحت الشعاع قرار ندهد.
  • این بوم یک نقشه راه برای کلیه عوامل این اکوسیستم می باشد که با پیاده سازی آن در سطوح ساختاری، فرایندی و سیستمی هر کدام از اجزا، هماهنگی بیشتر آنها را به همراه تکامل بهتر و سریع تر اکوسیستم خواهیم داشت.
  • این بوم، با روش دیداری و به صورت همزمان، نقش و اثر گذاری مستقل هر واحد از فعالان این عرصه، و ارتباط و وابستگی های متقابل آنها به یکدیگر و همچنین نمای کلی و وضعیت تکمیل اکوسیستم استارتاپی را نمایش می دهد.
  • این بوم، نقاط ضعف و قوت، و تهدید ها و فرصت های پیش روی اکوسیستم را به ما نشان میدهد و در ارزیابی برنامه های حمایتی و روش های رشد و پیشرفت اکوسیستم به ما کمک می نماید.

 

در این بخش برای مشخص نمودن زیرساخت های لازم برای پیاده سازی و ترویج فرهنگ و گفتمان استارتاپی، از اجزای این بوم کمک خواهیم گرفت و پس از تشخیص این زیرساخت ها به پتانسیل های موجود در استان اشاره خواهیم نمود.

startup-bmc

با توجه به بوم اکوسیستم استارتاپی، زیرساخت های لازم برای تببین، ترویج و پیاده سازی فرهنگ و گفتمان استارتاپی در استان به شرح ذیل می باشد:

 

  • حضور فعال علاقه مندان، سازمان ها و افراد پیشرو در حوزه استارتاپ ها:

مهمترین رکن یک اکوسیستم استارتاپی، منابع انسانی فعال در آن می باشد. افراد پیشرو، مربیان و اساتیدی که در تولید، تالیف و نشر دانش استارتاپی در تلاشند، پویایی این اکوسیستم را استمرار خواهند داد.

 

  • استعداد های جوان و پویا:

بخش دیگر منابع انسانی فعال در یک اکوسیستم استارتاپی، جوان های فعال، خلاق و متخصص می باشد که با روحیه کارآفرینی و تکیه بر تخصص و دانش، سعی در پویایی این اکوسیستم دارند. این جوانان تیم های استارتاپی را تشکیل داده و در تحقق اهداف این اکوسیستم تاثیر مستقیم خواهند داشت.

 

  • رسانه های جمعی:

رسانه های جمعی، به ویژه سازمان صدا و سیما، در تبیین و ترویج گفتمان استارتاپی و فرهنگ سازی سرمایه گذاری خطر پذیر بیشترین تاثیر را داشته و در گذاشتن سنگ بنای این اکوسیستم سهیم می باشند. این رسانه ها به کمک فعالان این عرصه با تولید و نشر محتوا های آموزشی و انگیزشی استارتاپی به فرهنگ سازی و تبلیغ گفتمان استارتاپ ها کمک می نماید.

 

  • سازمان های حمایتی با رویکرد تجاری سازی:

سازمان های حمایتی با رویکرد تجاری سازی، با هدف جهت دهی دانش فنی به سمت ایجاد کسب و کار، به پروژه های استارتاپی در مسیر راه اندازی کسب و کارشان کمک نموده و با مربیگری و منتورینگ سعی در تقویت مهارت های کسب و کار در تیم های استارتاپی دارند.

از جمله سازمان های حمایتی با رویکرد تجاری سازی، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و شتابدهنده ها می باشند.

 

  • سازمان های حمایتی و آموزشگاه ها با رویکرد فنی و تخصصی:

سازمان های حمایتی با رویکرد فنی و تخصصی، با هدف تقویت مهارت های تخصصی و ارتقای دانش فنی تیم های استارتاپی به این اکوسیستم کمک می نمایند. این سازمان ها ضعف های فنی را در منابع انسانی مورد نیاز استارتاپ ها بر طرف می نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *