۵ گام تدوین استراتژی بازاریابی تمام‌کننده

هر برنامه بازاریابی یک برنامه مطلوب نیست، کیفیت ها و ظرفیت های قطعی هم، نیاز به بررسی دارند، تا مطمئن شویم چیزی را که انتظار می رود، می‌توانند انجام دهند. یک برنامه مؤثری را درنظر بگیرید که جلب مشتری می کند و موفق است. به راحتی می توان گفت موفقیت بالقوه بازاریابی جدا از یک برنامه بازاریابی متوسط است. به طورکلی چهار چوبی وجود دارد که یک استراتژی کشنده بازاریابی آن را دنبال می کند.  این مقاله ارائه دهنده ۵ کیفیت از این برنامه است. من از مثال برندهای مطرح استفاده خواهم کرد تا دنبال کردن آن آسانتر شود.

۱٫تمرکز بر روی بازار

هدف مالی شما باید به دقت تعریف شده باشد. شما نمی توانید همه را راضی کنید. برای انجام بهتر باید فشار بیشتری روی خودتان بگذارید و گرنه ممکن است نتایج زیان باری داشته باشید. بازار هدف یک برند می تواند هر کسی باشد، اما باید محدود باشد. شما اول باید در مورد جنسیت (خانم و آقا) و سپس در مورد فاکتور سن تصمیم بگیرید.

هر چیز دیگری در برنامه شما براساس هدف مخا‌طب‌تان ضرورت خواهد داشت. فاکتورهای لازم دیگر در نظر گرفتن کسب قدرت و هدف مخاطبین شماست. چیزهایی که آنها به آن علاقه دارند یا ندارند. این قاعده در انتخاب، تقسیم‌بندی و سپس پیروزی معنا می شود.

۲٫تمرکز بر روی محصول

این مسئله با تمرکز بر بازار دست در دست حرکت می کند، اما به عنوان خودش  نیاز دارد. اگر خانم‌های کارمندی را که در دهه پنجاه زندگیشان هستند، هدف قرار داده‌اید، پس از مدتی  کیفیت  لباس های رسمی و نیمه‌رسمی را پیشنهاد بدهید. همچنین توضیح دهید که چه چیزی تولید می شود. به عنوان مثال اگر شما کفشی را تولید کنید که به افزایش قد کمک می کند، توضیح بدهید که چطور کار می کند. چنین محصولی بیشتر مورد توجه خانم‌هایی با قد کوتاه‌تر است، حتی این اجازه را به شما می دهد تا به طور مؤثرتری داد و ستد کنید.

۳٫داشتن اندازه معین

همه چیز باید قابل تعیین و اعداد ایده‌آل باشند، که شامل کمترین و بیشترین جزئیات به همراه تاریخ درست از زمانی که خط زمانی مهم است می باشد. یک طرح بازاریابی خوب به وسیله استراتژی هدایت می شود، اما این جزئیات و تاکتیک‌ها هستند که فشار لازم را ایجاد می کنند.

یک برنامه باید نتایج هر فعالیتی را نشان دهد، بنابراین اندازه‌گیری راحت انجام می شود.

یک برند مطرح اهداف نامشخصی مانند تولید لباس‌های باکیفیت و یا شاد کردن مشتری‌ها را نمی تواند داشته باشد. در حالی که تولید لباس‌های باکیفیت و یا شاد کردن مشتری‌ها مهم است، اما چنین اهدافی قابل اندازه‌گیری نیستند، به همین جهت نمی‌توانند قسمتی از یک برنامه باشند. درعوض، داشتن اهداف معین مانند رسیدن به یک میلیون دلار در ۵ سال قابل اندازه‌گیری است. در این حالت بستگی به زمان دارد که برنامه بازاریابی شما برای یک سال است یا ۵ سال.

اگر شما شروع به یک کسب و کار جدید کرده‌اید برنامه بازاریابی شما می تواند دو حالت بلندمدت یا کوتاه‌مدت را داشته باشد.

هر دو حالت نیازمند پیوستگی هستند. به عنوان مثال  برنامه بازاریابی شما در حالت کوتاه‌مدت باید برای دستیابی به اهداف بلندمدت به شما کمک کند.  در هر صورت شما باید مطمئن باشید که اهداف شما قابل دسترسی هستند.

۴٫پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری

بر روی افرادی که دارای شغل دیگری هستند،  به خصوص افرادی که داخل گروهی می باشند حساب نکنید. در حقیقت گروه‌ها در مقایسه با افراد، کارهای خیلی کوچک‌تری  انجام می دهند. برای گرفتن نتایج بهتر هر یک از افراد باید وظیفه مشخصی داشته باشند و از آنها بخواهید که بر روی آن کار کنند.

مراقب فاکتورهای حساب‌تان باشید و به نتایج دقت کنید تا مطمئن شوید تمامی افراد وظایف‌شان را در جهت مثبت به بهترین نحو انجام دهند. مطمئن باشید دریافت پاداش و توبیخ به خاطر شکست در رویارویی با اهداف و خواسته‌های‌تان است.

یک برنامه بازاریابی خوب نیازمند درگیری بیشتری است، شما باید به آن متعهد باشید. همه باید شغل‌شان را به خوبی بشناسند و نسبت به قسمت‌هایی که عملکرد خروجی دارند و یا ندارند آگاه باشند.

تجدیدنظر و باز بینی

یک برنامه بازاریابی در حقیقت یک برنامه نیست بلکه یک طرح پردازشی است. ما دریک محیط دینامیکی زندگی می کنیم بنابراین نمی‌توانیم از عهده یک برنامه بازاریابی ثابت بر آییم.

یک برنامه بازاریابی خوب همه چیز را، از جای‌گیری  اهداف گرفته تا پیگیری عملکرد واندازه‌گیری آن در واحدهای قابل کیفیت به خوبی انجام می دهد، که در صورت نیاز به طور منظم لازم است بازبینی و اصلاح شود.

گروه بازاریابی باید درمورد نحوه عملکرد برنامه‌های‌شان جلسه ای را برگزار کنند و در صورت نیاز آنها را تغییر دهند. حتی اگر یک برنامه ای ۵ ساله است به این معنا نیست که بعد از گذشت ۵ سال در کنار یکدیگر قرار بگیرید و در مورد مسائل صحبت کنید. شما باید به طور منظم درمورد برنامه ها بحث کنید و بررسی کنید که آیا برنامه ها در جهت درستی پیش می روند یا خیر.

به عنوان مثال در مورد برندهای مطرح ممکن است بعد از مدتی کوتاه به دلیل افزایش درخواستها و یا تغییر در جنس مواد قیمت آنها تغییرکنند. همچنان که اهداف شما نیاز به اصلاح دارند برنامه بازاریابی شما نیز تغییر خواهد کرد.

لینک منبع:

https://www.entrepreneur.com/article/279360

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *