اکوسیستم استارتاپی – قسمت اول

اکو سیستم استارتاپی

در راستای تقویت اکوسیستم استارتاپی نیاز است کیله اجزای این اکوسیستم راه اندازی شده فعال و هماهنگ باشند. به صورت کلی و خلاصه این اکوسیستم در گام اول به فرهنگ سازی و تبیین ادبیات این حوزه نیاز داشته، در گام بعدی به آموزش علاقه مندان می پردازد، پس از آن به وسیله رویداد های متفاوت به ترویج این فضا پرداخته و پس از ایجاد شبکه سازی بین علاقه مندان با تخصص های مختلف و آمادگی تیم های کارآفرین، پروژه های استارتاپی را در قالب برنامه های پیش شتابدهی و شتابدهی  مورد حمایت قرار داده و در نهایت با ایجاد ساز و کار های سرمایه گذاری خطر پذیر به خروج این استارتاپ ها از فرآیند حمایتی و ورود آنها به بازار کار کمک می نماید.

در صورت نقص در فرآیند های این پروسه، این اکوسیستم ناقص بوده و فعالیت های این حوزه با مشکل مواجه خواهند شد. لذا در این طرح نقشه راهی برای پیاده سازی کامل اکوسیستم استارتاپی در استان ارائه شده است.

تبیین گفتمان و فرهنگ سازی

تبیین گفتمان و فرهنگ سازی، از دو منظر کارآفرینی و تیم های استارتاپی، و سرمایه گذاری خطر پذیر مورد توجه می باشد:

  • کارآفرینی و تیم های استارتاپی

در این بخش گفتمان استارتاپی بین جوانان تبیین شده و سعی در آشنایی هر چه بیشتر جوانان به ویژه دانشجویان و ترغیب آنان به ورود و حضور فعال در این حوزه می باشد.

 

  • سرمایه گذاری خطر پذیر

در این بخش به ترویج فرهنگ سرمایه گذاری خطر پذیر پرداخته شده و سرمایه داران و خیرین متوجه فرصت های سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ ها و نوع ارزش گذاری و سرمایه گذاری در این بخش خواهند شد.

 

برنامه های آموزشی

در این مرحله، با برگزاری دوره ها، کارگاه ها، سمینار ها و دیگر برنامه های آموزشی، به آموزش تکنیک های تجاری سازی و راه اندازی استارتاپ ها پرداخته می شود. علاوه بر اینگونه آموزش ها به آموزش های فنی، به ویژه در زمینه های تکنولوژی و فناوری اطلاعات نیز توجه خواهد شد.

 

برنامه های ترویجی، تمرینی و شبیه سازی

پس از ترغیب جوانان و دانشجویان مستعد و علاقه مند به حوزه استارتاپ ها و آموزش آنان جهت ورود به عرصه کارآفرینی، به منظور ترویج هر چه بیشتر این گفتمان و تواماً ایجاد فضای تمرینی برای تیم های استارتاپی برنامه هایی نظیر رویداد های استارتاپی در این مرحله تعریف شده و عملیاتی خواهند شد.

خدمات شتابدهی

در این مرحله، خدمات پیش شتابدهی و شتابدهی، به تیم های استارتاپی منتخب ارائه خواهد شد و در این خدمات، ضمن آشنایی دقیق تیم ها با تکنیک های مختلف تجاری سازی، از خدمات مربیگری ویژه برخوردار بوده و با حضور در فضای کاری مشترک، تجربه جدیدی را در شبکه سازی خواهند داشت و پس از آمادگی تیم ها بعد از فرآیند پیش شتابدهی، در فرآیند شتابدهی ضمن برخورداری از کلیه خدمات پیشین، از حمایت مالی شتابدهنده ها نیز برخوردار می گردند. این خدمات در بخش ارائه مدل شتابدهی به تفصیل شرح داده می شود.

 

سرمایه گذاری خطر پذیر

پس از دوره شتابدهی و گذر از مرحله دانه استارتاپ، زمان جذب سرمایه برای تیم ها می باشد. در این مرحله شتابدهنده با ایجاد بستر ارائه پروژه های استارتاپی در حضور سرمایه گذاران خطر پذیر، استارتاپ ها در جذب سرمایه مورد نیاز کمک خواهد نمود.

برای تحقق این مرحله که از مهمترین مراحل این اکوسیستم می باشد برنامه هایی نظیر راه اندازی انجمن سرمایه گذاران فرشته و تاسیس صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر در استان در نظر گرفته شده، که در این خصوص اقداماتی نیز انجام شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *