تا کنون شاهد چند پيش رویداد استارتاپی در دانشگاه‌های سمنان بوده‌ایم. رويداد ‌ايده‌تاب، تجربه جديد دانشگاه‌های سمنان در برگزاری يک رويداد استارتاپی بود. به نوعی که مـی‌تـوان اين رويـداد را اولـيـن اتـفـاق استـارتـاپـی جـدی در سـمـنان دانست.

ايده‌تاب يک رويداد سه روزه است که به تجاری سازی ايده‌های ‌شرکت‌‌کنندگان و آمادگی آنان برای رويارويی با سرمايه گذاران کمک می نمايد.

در اين رويداد دانشجويان ايده‌های خود را در زمان محدود بيان نمودند و پس از رای گيری بازخورد اوليه مخاطبين خود را نسبت به ايده اوليه و خام خود دريافت کردند. پس از انتخاب ايده‌های برتر، تشکيل تيم ها و يافتن تخصص‌های مورد نياز ايده در بين حضار انجام شد، تيم ها ضمن تمرين کار گروهی، بر روی تجاری سازی ايده خود تمرکز کردند.

در گام بعدی اين رويداد، کارگاه طراحی مدل کسب و کار برگزار شد، در اين کارگاه تيم ها ياد گرفتند که چطور ايده خود را از ابهام خارج و جنبه‌های مختلف آن را طراحی نمايند. پس از کارگاه آموزشی، در يک کلينيک تشريحی، تيم‌ها، با کمک منتور‌های (مربيان) حاضر، مدل کسب و کار ايده خود را طراحی نمودند.

در گام سوم، کارگاه آموزشی نحوه ارائه مطلوب برگزار شد. در اين کارگاه در مورد چگونگی بيان و ارائه ايده خود برای مخاطبان و سرمايه‌گذاران در شرايط مکانی و زمانی، با محدوديت‌های مختلفشرح داده شد. پس از يادگيری نحوه ارائه مطلوب در کلينيک تشريح، با کمک منتور ها، تيم‌ها ارائه‌ی ايده خود را برای روز داوری آماده نمودند.

در انتها و روز اختتاميه، تيم‌ها با ارائه ايده کسب و کار خود، مورد بررسی کميته‌ی داوران گرفتند و به دو تيم برتر، جوايز نفيسی اهدا شد.

روز اول 

رويداد ايده تاب

سخنران دوم اين مراسم، آقای سيد سعید اکرم، بنيان گذار مجموعه سپرهون و حامی اين رويداد بود. وی به روند رويداد و اثر اين گونه رويدادها بر تبيين ادبيات استارتاپی اشاره کرده و دانشجويان کارآفرين را به بهره مندی از حمايت‌های مراکز رشد و شتابدهنده‌ها دعوت نمود.

افتتاحيه

مراسم افتتاحيه رويداد ‌ايده‌تاب، ساعت  15:30 روز دوشنبه، سوم خرداد ماه 1395 در سالن خیام دانشکده علوم پایه دانشگاه سمنان برگزار شد. ميزان استقبال دانشجويان از اين رويداد به حدی بود که فضای سالن، جوابگو نبود و تعداد زيادی از دانشجويان موفق به حضور در افتتاحيه نشدند.

سخنران اصلی افتتاحيه رويداد ‌ايده‌تاب، آقای دکتر سعدالدین، رئیس پارک علم و فن آوری دانشگاه سمنان بود. ایشان با بیان آمار دانش‌آموختگان و وضعیت فعلی اشتغال، به لزوم آموزش‌های ویژه کارآفرینی و ایده‌پردازی در دانشگاه‌ها اشاره کردند. در بخش دیگری از سخنرانی ايشان، ياد شهيد راه فن آوری، آقای مهندس پازوکی، از جوانان کارآفرين پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، گرامی داشته شد.

دکتر سيف الله سعدالدين

ارائه‌ی ايده ها

رويداد ايده تاب

در ادامه‌ی مراسم افتتاحيه از دانشجويان شرکت کننده دعوت به عمل آمد تا برای ارائه‌ی ايده‌ی خود در 60 ثانيه به روی سن بيايند. تعداد 61 ايده در زمان يک ساعت ارائه شد. بعضی از دانشجويان از کل زمان خود برای ارائه استفاده نمودند، بعضی با کمبود زمان مواجه شدند و بعضی ديگر به زمان کمتری احتياج داشتند. هر کدام از صاحبان ایده، تخصص و مهارت‌های مورد نیاز برای عملیاتی شدن ایده‌شان را اعلام نمودند.

رای‌گيری و انتخاب ايده‌های برتر

در ادامه برای انتخاب 5 تیم مرحله نیمه‌نهایی، بین حاضران سالن رأی‌گيری شد. پس از شمارش آراء دو ایده با تعداد رأی یکسان در رده پنجم قرار گرفتند. بدین ترتیب شش ایده جهت ورود به مراحل بعدی اين رويداد انتخاب شد. از ایده‌های منتخب، سه ايده از دانشجويان دانشگاه سمنان و سه ايده از دانشجويان دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان سمنان بود.

رويداد ايده تاب

روزدوم، فرآيند رويداد

کارگاه بوم مدل کسب و کار

کارگاه آموزشی بوم مدل کسب و کار

از ساعت 9 صبح سه شنبه، چهارم خرداد 1395، تيم ها کار خود را با کارگاه آموزشی بوم مدل کسب و کار با تدريس جناب آقای مهندس سيد سعيد اکرم، بنيان گذار مجموع سپرهون، شروع کردند. اين کارگاه حدود 3 ساعت به طول انجاميد و طی آن تيم ها فرا گرفتند که چگونه از تصوير مبهم ايده‌ی خود، به يک مدل کسب و کار با ساختار تجاری برسند.

اين مدل، از 9 جزء ارزش پيشنهادی، مشتری، کانال‌های اصلی، ارتباط با مشتری، جريان درآمدی، منابع اصلی، فعاليت‌های کليدی، شرکای کليدی و ساختار هزينه تشکيل شده است.

کارکاه بوم مدل کسب و کار
کارگاه بوم کسب و کار

کلينيک تشريحی بوم مدل کسب و کار

بعد از صرف پذيرايی، تيم ها در کلينيک تشريحی بوم مدل کسب و کار، مستقلاً بر روی مدل کسب و کار ايده‌ی خود تمرکز کرده با کمک منتور ها، مدل کسب و کار ايده‌ی خود را آماده نمودند.

پس از اتمام کلينيک تشريحی بوم کسب و کار، و نهايی شدن بوم هر يک از ايده ها، تيم ها برای صرف نهار آماده شدند.

کارگاه نحوه ارائه مطلوب رويداد ايده تاب

کارگاه آموزشی ارائه مطلوب

بعد از ظهر روز دوم، کارگاه آموزشی نحوه‌ی ارائه مطلوب، با تدريس خانم پونه کيومرثی، مديرعامل شرکت اراده‌ی نوپای کومش(مجری رويداد) شروع شد. در اين کارگاه 2 ساعته، تيم ها با ابزار‌های ارائه، مديريت زمان در ارائه، نکات مورد توجه سرمايه‌گذاران در ارائه و اجزای ارائه آشنا شدند.

کارگاه نحوه ارائه مطلوب رويداد ايده تاب
کارگاه نحوه ارائه مطلوب رويداد ايده تاب

پس از اتمام کارگاه آموزشی نحوه‌ی ارائه مطلوب، کلينيک تشريحی آن در محل سايت کامپيوتر مرکز کارآفرينی دانشگاه سمنان، برگزار شد. در اين کلينيک، هر يک از تيم ها ضمن تکميل اطلاعات پروژه‌ی خود، فايل ارائه‌ی ايده تيم خود را نيز آماده می کردند. منتور ها نيز در تمام زمان کلينيک تشريحی، آماده‌ی راهنمايی تيم ها بودند.

روز سوم، داوری واختتاميه

اختتاميه رويداد ايده تاب

ساعت 9  صبح چهارشنبه، پنجم خرداد ماه 1395، مراسم اختتاميه رويداد ‌ايده‌تاب، در سالن دانش دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان برگزار شد.

در ابتدای مراسم اختتاميه، از دو دانشجوی کارآفرين دانشگاه (خانم مونا صباغيان و آقای محمد بذرافشان)، برای انجام مصاحبه دعوت شد و در مورد نحوه‌ی شروع کار، مشکلات پيش‌رو و حمايت‌های مورد نياز کارآفرينان بحث و تبادل نظر شد.

معرفی کارآفرين جوان در رويداد ايده تاب

سخنران اصلی اين مراسم آقای دکتر نيک‌سرشت، رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان سمنان بود. ايشان در صحبتهايشان به تفسير فضای کارآفرينی در کشور پرداخته، و به موانع موجود در مسير کارآفرينان جوان اشاره نموده و بر تداوم اين گونه برنامه ها و رويداد ها تاکيد کردند. همچنین با اشاره به موضوع باز شدن فضای تجارت جهانی در ایران،لزوم توجه به رقبای بین المللی را یادآوری کردند

دکتر فرامرز نيک سرشت

پس از سخنان آقای دکتر نيک ‌سرشت، هر کدام از تيم‌ها، مطالب خود را در حضور داوران ارائه نمودند و کميته‌ی داوران، پس از بررسی، تيم‌‌های برتر را مشخص و اعلام کرد.

ترکيب تيم داوری به صورتی بود که از هر برگزارکننده يک نماينده در کميته حضور داشت. در ترکيب کميته‌ی 4 نفره‌‌‌ی داوری، آقای دکتر احسان برهانی، رياست مرکز کارآفرينی دانشگاه سمنان، آقای مهندس فرهاد مکاری‌نسب، نماينده‌ی دفتر پژوهش دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان سمنان، آقای مهندس آرش نژادی، مدرس دانشگاه صنعتی اميرکبير تهران (پلی‌تکنيک) و آقای مهندس سيد سعید اکرم، رئیس هیأت مدیره مجموعه‌ی سپرهون، حضور داشتند.

عکس دسته‌جمعی 6 تیم راه یافته به مرحله نهایی

مطالب تکميلی گزارش رويداد ايده تاب

حاشيه ها و نقاط ضعف رويداد

نبودِ امکانات صوتی اولیه‌ی متناسب با فضا و جمعیت سالنبرگزاری افتتاحیه، باعث شد برنامه کمی با تاخير شروع شود و در ادامه ضعف سیستم تهویه باعث شد، گرمای سالن، انرژی ‌شرکت‌‌کنندگان را تحليل دهد، که البته شور و هيجان برنامه به گونه ای بود که گرمای سالن نتوانستبر کيفيت رويداد تاثير منفی بگذارد.

 

دستاورد‌های رويداد برای دانشجويان

رويداد ‌ايده‌تاب به گونه ای طراحی و اجرا شد که در حين آن، ‌شرکت‌‌کنندگان به صورت عملی با نکات مهمی آشنا شدند.

در گام اول، با تجربه‌ی ارائه ايده در 60 ثانيه، ‌شرکت‌‌کنندگان با نحوه‌ی ارائه‌ی آسانسوری آشنا شدند. اين نوع ارائه به اين دليل به ارائه‌ی آسانسوری معروف است که در دنيای واقعی، ممکن است دسترسی به يک سرمايه گذار و يا مدير شرکت سرمايه گذاری به آسانی ممکن نباشد، اما هر کسی اين شانس را دارد که در آسانسور، با يکی از آن ها هم مسير شود. در اينجا اين نکته مهم است که بتوانيم در کوتاه‌ترين زمان به گونه ای ايده‌ی خود را طرح نماييم که تاثير گذاری آن باعث شود تمايل شنيدن توضيحات بيشتر از جانب ما، در مخاطب ايجاد گردد.

نکته‌ی ديگری که در اين رويداد تمرين شد، تشکيل تيم از تخصص‌های مرتبط، از بين دانشجويان حاضر بود که عموماً علاقه‌مند به فعاليت در اين حوزه بودند.‌شرکت‌‌کنندگان در اين بخش اين نکته را دريافتند که منابع انسانی باکيفيت و متخصص هميشه هم در دسترس نيست. با توجه به اين موضوع که مهم‌تر از ايده، اجرا و عملياتی نمودن ايده استو اجراکننده‌ی ايده، تيمی است که روی آن کار می کند، شبکه‌سازی و ارتباط با جامعه‌ی متخصصان برای کارآفرينان ضروری است.

از آنجا که اين رويداد به صورت مشترک به درخواست پنج مرکز دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان سمنان و دانشگاه سمنان برگزار شد، به منظور ايجاد ارتباط بين دانشجويان اين دو دانشگاه، مقرر شد اعضای هر تيم متشکل از دانشجويان هر دو دانشگاه باشند. اين موضوع باعث شد ‌شرکت‌‌کنندگان بعضی تخصص‌های مورد نياز خود را از جامعه‌ای غير از دانشگاه خود انتخاب نمايند و با اين تمرين فرا گرفتند که تشکيل يک تيم، صرفاً وابسته به آشنايی و يا روابط دوستانه‌ی قبلی نيست (هر چند اين نکته مزيت برای اعضای تيم محسوب می گردد.)

در کارگاه آموزشی و کلينيک تشريحی بوم مدل کسب و کار، شرکت‌کنندگان ياد گرفتند چگونه از يک ايده‌ی مبهم، به يک تصوير تجاری با وضوح مناسب برسند و اجزای کسب و کار خود و روابط بين آن ها را مشخص نمايند.

در نهايت، ‌شرکت‌‌کنندگان در دوره‌ی آموزشی نحوه‌ی ارائه‌ی مطلوب و کلينيک تشريحی اين دوره، فرا گرفتند که چگونه با سرمايه گذاران روبه رو شوند و چطور ايده‌ی خود را مطرح نمايند تا توجه سرمايه گذار را جلب کنند. همچنين در اين بخش با ابزار‌های ارائه و نحوه‌ی مديريت زمان در ارائه آشنا شدند و دريافتند يک ارائه‌ی موثر، نياز به چه اجزايی دارد.

 

حمايت از دانشجويان شرکت کننده در رويداد ‌ايده‌تاب

يکی از مهمترين دستاورد‌های اين رويداد برای شرکت کنندگان، جذب حمايت‌های بعدی، جهت ادامه‌ی فعاليت بر روی ايده هایشان است.

در رويداد ‌ايده‌تاب، رياست محترم مرکز رشد پارک علم و فن آوری دانشگاه سمنان، آقای دکتر ولی پور، ضمن بازديد از فرآيند رويداد، آمادگی آن مرکز را برای حمايت از کليه‌ی ايده‌های مطرح شده در رويداد ‌ايده‌تاب اعلام نمودند.همچنين رياست محترم مرکز کارآفرينی و نوآوری دانشگاه سمنان، آقای دکتر برهانی نيز در اين رابطه اعلام آمادگی نموده و اشاره کردند، جذب و عضويت ‌شرکت‌‌کنندگان علاقمند در مرکز کارآفرينی و نوآوری دانشگاه سمنان و استفاده از امکانات و حمايت‌‌های مادی و معنوی اين مرکز، از یک هفتهپس از رویداد، امکان پذير می باشد.

 

حاميان و برگزارکنندگان رويداد ‌ايده‌تاب

رويداد ايده‌تاب با محوریت دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان سمنان و با همکاری و میزبانی دانشگاه سمنان و مشارکت پنج مرکز علمی و کاربردی (مرکز علمی و کاربردی شرکت پالنده‌صاف، مرکز علمی و کاربردی شرکت روستا، مرکز علمی و کاربردی شرکت کلران، مرکز علمی و کاربردی شرکت مون‌گارشوو مرکز علمی و کاربردی مهارت فنی و حرفه‌ای)، توسط شرکت اراده‌ی نوپای کومش (مجموعه‌‌‌‌‎‌ی سپرهون) در سمنان برگزار شد.